Het is een doorbraak in de wetenschap. Een apparaat dat razendsnel en nauwkeurig onderzoek doet naar nieuwe moleculen, materialen en medicijnen. Bij de Universiteit van Amsterdam is dat gelukt met behulp van kunstmatige intelligentie, met AI. De uitvinding heet Robo-cam en groot voordeel: het kan 24 uur per dag onderzoek doen.
Dit is Robo-cam. Onze robot is een platform die volautomatisch reacties kan gaan uitvoeren. Dan doet de robot de chemie voor jou. Dus het is veel veiliger dan op een klassieke manier chemie gaan bedrijven.
Ook in dit tijdperk van de computer is scheikundig onderzoek in de kern nog steeds proefjes doen met buisjes, filters, branders en zo meer. Een heel precies werkje en het wordt nog altijd gedaan door mensen.
Mensen moeten naar huis gaan, we moeten gaan slapen, we moeten eten. Dit is een keer dat je op play duwt. Dan blijft die gewoon doorgaan tot als wij zijn gestopt.
En in feite wat hij doet is gewoon proefjes doen.
Proefjes doen. Ja, op een volledig robotische manier, aangestuurd door een mens wel, maar die dan op veilige afstand kan gaan kijken of dat alles nog goed verloopt.
De eerste resultaten van de chemierobot worden gepresenteerd in het blad Science.
Daar ben ik natuurlijk heel erg trots op.
Er is internationaal belangstelling voor en dat komt volgens minister Dijkgraaf omdat deze methode, die gebruik maakt van robotica en AI, een enorme potentie heeft.
Het mooie van deze fase van de wetenschap is dat we natuurlijk de bouwstenen weten van bijvoorbeeld materie. Maar wat kun je er nu allemaal mee bouwen? Nou, omdat een voor een uit te gaan proberen langs de klassieke methodes, dat vraagt heel veel werk en zo'n algoritme kan dat versnellen. Kan eigenlijk voor jou veel meer mogelijkheden uitproberen.
Er kan dus in een veel hoger tempo gezocht worden naar nieuwe moleculen, nieuwe medicijnen, nieuwe materialen.
En hier zie je die robotische naald en die gaat dan een beetje vloeistof van deze buis bijvoorbeeld gaan opnemen en dan een beetje van die andere en gaat die het reactiemengsel gaan samenstellen. Één keer dat het reactiemengsel er weer uitkomt gaat hij naar de NMR en dat is eigenlijk de analist en dan wordt dat terug naar de computer gestuurd waardoor het proces opnieuw begint. En je kan hier dus mee stoffen ontdekken en verbindingen die er nog helemaal niet waren. Ja, bijvoorbeeld als je naar de farmaceutische industrie kijkt, dan probeer je om één molecule, één medicijn te maken. Moet de farmaceutische industrie 10.000 moleculen gaan maken? Ja, je kan je inbeelden; je moet die allemaal gaan maken. Dat moet de chemisten gedaan worden. Als we dat proces kunnen versnellen, dan kunnen we ook veel sneller medicijnen gaan maken op lange termijn. Ja, als je kijkt naar alle moleculen die er mogelijk zijn en je kijkt welke fractie wij dan nu in onze laboratoria onderzocht hebben. Dat is letterlijk een druppeltje in een oceaan van mogelijkheden. Maar hoe gaan we die hele oceaan doorzoeken? En als we daar robots bij kunnen gaan gebruiken, dan vinden we waarschijnlijk nieuwe moleculen die letterlijk levens kunnen redden.
Of bijvoorbeeld nieuwe materialen kunnen opleveren voor het maken van batterijen, zonnecellen, verf. In principe zijn de opties oneindig. De inzet van kunstmatige intelligentie is volgens minister Dijkgraaf het meest veelbelovend bij echte wetenschap, omdat het openbaar is en niet geheim kan blijven ten behoeve van een verdienmodel in handen van grote techbedrijven of de farmaceutische industrie. Hier zou ik altijd wel willen waarborgen dat dit ook publiekelijk toegankelijk is. We geloven heel erg in de publieke waarde van wetenschap. In Nederland lopen we daarin voorop, dat al onze artikelen gelezen kunnen worden, dat onze data toegankelijk zijn, maar idealiter ook dat onze algoritmes helder zijn en toegankelijk. En wat voor moleculen droomt u van? Waar dromen chemici van om te ontdekken of te maken of te synthetiseren? Ja ik denk iets als anti-kankermiddelen waardoor dat we dat dat probleem ook uit de wereld kunnen helpen. Ja, ik denk al die toestellen hebben één droom natuurlijk om de wereld te verbeteren en op op een snellere manier iets bij te dragen tot de maatschappij. En dat is dan ook weer goed voor de BV Nederland. Want als topbedrijven zoals ASML leidend willen blijven in de wereld, moeten ze ook toegang hebben tot de allernieuwste ontdekkingen. Ja, daar zijn we cruciaal afhankelijk van de laatste inzichten en methoden uit de wetenschap. Dus we moeten ook daarom in die wetenschap blijven investeren. Dit is echt uniek in de wereld. Heeft ons ook vier jaar gekost om dit samen te stellen. Heel veel programmeerwerk in geweest en nu kunnen we eindelijk tonen wat dit kan.