Hè, was ik al begonnen? Goede eh, goedewattishetookalweer, goedendag dan maar. Het wordt wat later licht en wat vroeger donker, dus dan raak je in de war, hè? Als de winter straks voor de deur staat, moeten alle dieren even extra opletten. Ze moeten zich gaan voorbereiden op de kou. En dat doen ze op verschillende manieren.
Wij wezels doen dat niet. Wij gaan gewoon door alsof er niks aan de hand is, maar eekhoorns bijvoorbeeld leggen een wintervoorraad aan. Eekhoorns zoeken in de herfst zoveel mogelijk eikels en beukennootjes en paddenstoelen bij elkaar en verstoppen die op verschillende plaatsen. Als ze dan honger hebben in de winter hoeven ze alleen maar een voorraadkastje open te trekken. Ze moeten wel goed onthouden waar ze al dat eten verstoppen, anders hebben ze er niks aan. Maar... en nu komt het, als ze vergeten waar ze sommige van die beukennootjes in de grond hebben verstopt dan groeien daar in het voorjaar nieuwe beukenbomen uit. Handig. Een vergeetachtige eekhoorn is goed voor de natuur.
Maar er zijn nog meer manieren om de winter door te komen, hoor...
Zzzzzzzzzzzzzz
Waar was ik. Waar was ik? Heb ik soms geslapen?
Oja, ik was aan het vertellen hoe sommige dieren de winter doorkomen. Wij wezels werken gewoon de hele winter door, maar er zijn dieren die een voorraadje met eten aanleggen. Er zijn ook dieren die een winterslaap houden. Beren en egels en vleermuizen zoeken vlak voor de winter begint een holletje op waar ze de hele winter lang lekker gaan liggen snurken. Ze merken niets van de kou. Hun hart gaat langzamer kloppen, en hun bloed gaat langzamer stromen. Ze koelen af, ze gebruiken bijna geen energie, en ze halen maar heel langzaam adem. En als ze slapen hoeven ze niets te eten. Pas in de lente als het buiten weer warm wordt staan ze op.
O ja, bijna vergeten. Er zijn ook dieren die iedere herfst op reis gaan. Ze zoeken een warmer land op. Vooral vogels doen dat. Ganzen bijvoorbeeld. Als de winter komt valt de natuur een beetje stil. Maar wij wezels zijn sterk en gaan door!
Nou, gelukkig ben ik geen eekhoorn, geef mij maar pannenkoeken. Tot wezels!!!