Hallo mijn naam is Max en ik zit op atletiek, dan val ik vaak en dan heb ik blauwe plekken. Mijn vraag is: waarom heb je blauwe plekken als je valt of stoot?
Ik weet niet hoe het met jullie zit maar ik stoot me ongeveer elke dag aan alles. Nee maar dit was natuurlijk een geintje. Gister heb ik me wel echt gestoten en dan krijg je dus een blauwe plek. Zo'n blauwe plek krijgt naar verloop van tijd alle kleuren van de regenboog. Waarom wordt zo'n plek nou blauw? Want je bloed is toch echt rood. Ik heb hier een model van de huid. Overal in je lichaam zitten van dit soort hele kleine bloedvaatjes. Als je je stoot gaan die heel snel kapot. Een blauwe plek is een bloeduitstorting of een bloeding onder de huid die langzaam omhoog komt en dan zie je hem ook. Als een bloedvaatje kapot gaat dan lekt het bloed eruit en dat stapelt zich langzaam op onder de huid. Je lichaam denkt dat bloed hoort daar niet dus die gaat het opruimen. Door de stofjes die het bloed opruimen, verandert de plek de hele tijd van kleur. Onderzoekers hebben een filmpje gemaakt waarin de ontwikkeling van een blauwe plek wordt nagebootst. Als je goed kijkt zie je dat hij rood begint en daarna wordt hij paars en een beetje blauw. Vlak voordat de plek verdwijnt is hij een beetje geel. Uiteindelijk verdwijnt die plek helemaal en wordt hij samen met andere afvalstoffen afgevoerd en plas je het uit. Dus een blauwe plek wordt toch echt veroorzaakt door knalrood bloed. Richelle, jij bent blauwe plekken onderzoeker. Hoe zit dat nou precies?
Hoe het echt precies zit weten we niet maar we denken het een beetje te weten. Ik kan het je laten zien. Ik heb hier een zonnebril. Als ik die op zet verandert alles van kleur.
Ja inderdaad.
Je huid werkt eigenlijk net als je zonnebril, als een soort filter op de blauwe plek. Dan heb ik hier bijvoorbeeld bloed, jam, en huid, kipfilet. Als ik het op het rode bloed leg lijkt het blauw.
Ja, het is gewoon een blauwe plek. Dus je huid werkt als een filter voor de kleur van het bloed. Maar waarom zien we het toch als blauw?
Dat je het rode bloed als een blauwe plek ziet, heeft te maken met de weerkaatsing van het blauwe licht. Wit licht bestaat uit alle kleuren van de regenboog. Dat zie je niet maar daarom heb ik hier een proefje. Ik heb hier wit licht, een prisma. Wat je ziet is dat het witte licht is opgesplitst in alle kleuren van de regenboog. Van rood naar geel, groen en zelfs blauw. Het blauwe licht wordt door de huid beter weerkaatst dan het rode licht dus je ogen krijgen meer blauwe informatie dan rood. Daarom zien we de rode bloedvlek als een blauwe plek.
Blauwe plekken onderzoekers zijn bezig met het ontwikkelen van een hele speciale camera die aan de hand van de kleur van de blauwe plek kan meten hoe oud hij is. Dat kan heel handig zijn voor bijvoorbeeld politieonderzoek. Hoe meten jullie dat dan?
Ga maar even zitten. Met deze camera kunnen we precies meten welke kleur er in de blauwe plek zit. Wijs hem maar even aan. Met behulp van de computer kunnen we dan in de toekomst berekenen hoe oud de blauwe plek is.
En wat heeft de politie daar dan aan?
Het kan ze bijvoorbeeld helpen bij het oplossen van een zaak.
Het is echt ongelooflijk dat dat in de toekomst kan.