If you can drive this car, that would really help us. That's cool!
Wauw. Josh, de baas hier, vraagt me nu of ik de auto wil rijden, de chauffeur wil zijn. Natuurlijk wil ik dat!
We hebben hier pods, dat zijn apparaten die we in de baan van een tornado proberen te zetten. Dan meten we windsnelheid, luchtvochtigheid en temperatuur. Dat slaan we op en we proberen die gegevens uit de tornado te krijgen.
Dus jij moet zo dichtbij mogelijk komen, die dingen uit de auto zetten en weer snel instappen.
En zo gaan we op pad. Rutger als navigator, ik als chauffeur en pod-uitzet-hulp.
Maarja, dat heb ik natuurlijk nooit gedaan. Dus rijden we naar een plek waar de radartrucks de lucht kunnen scannen en wij een potje kunnen oefenen.
We halen dus deze pod uit de auto, die willen we naast de weg neerzetten op een plek waar de ondergrond vlak is. Bijvoorbeeld dat putdeksel. Dat ding is zwaar.
Jij gaat ondertussen, terwijl ik de pod naar het noorden oriënteer, met deze GPS een foto maken met de pod er bijop.
Dus dat is de eerste die ik maak, en dan maak ik een paar vakantiefoto's maar dan serieus van de hele omgeving, 360 graden.
Dan rijden we zo gauw mogelijk verder.
Moeten we dit nog oefenen? Ja, we moeten een paar keer oefenen om de snelheid erin te krijgen.
Oh, volgens mij heb ik hem verkeerd om.
Wel topsport dit. Even kijken, dit ging te sloom. Ik dacht echt dat ik een wereldrecord neerzette. Het moet sneller. Nog één keer testen.
Er zijn zich nu op verschillende plekken stormen aan het ontwikkelen. Daarachter zie je een hele mooie ontstaan, maar ook aan die kant is het al een beetje bezig en er zit nog meer aan te komen.
Dit is de ideale plek om de radarwagens neer te zetten. De radarwagens krijgen een vaste plek, gaan ronddraaien en krijgen daardoor hele nauwkeurige informatie. En met die informatie gaan wij straks hopelijk op pad.
De spanning neemt toe. De radarbeelden worden bekeken en de lucht wordt nauwkeurig in de gaten gehouden. Voor mij het moment om een nieuw tekstje op te nemen. Dacht ik.
...is de uiteindelijke ontlading.
Is 'ie er daar? Ja, ja!
We moeten die kant op. Je moet in de buurt van de auto blijven. Filmen! Hij gaat aan de grond komen. Zie je die punt daar?
We moeten gaan.
Hier zien je de radarbeelden, hier zien we de wind, die enorm roteert. Daar zie je de tornado aan de grond.
Zie je hoe groot hij is? Hij is gigantisch! Moet je kijken hoe breed hij wordt. Een monster.
Hoe dichtbij kunnen we rijden? Nou, we gaan er in. Tuurlijk. We gaan ons instrument daarin opstellen.
Normaal gesproken wil niemand daar in de buurt zijn want het is levensgevaarlijk, maar wij gaan juist die kant op om onderzoek te doen naar tornado's, om uiteindelijk te zorgen dat mensen eerder gewaarschuwd kunnen worden.
Stop hier.
Waar? Hier!
Foto's! Maak foto's! Powerflash! Tornado aan de grond!
Hagelstenen zo groot. Je zag allemaal powerflashes, noemen ze dat. Elektriciteitsflitsen. We waren heel dichtbij.
Ik heb veel voor Klokhuis gedaan, maar dit... Heftig.
Het was net onwijs heftig. Wat is er precies gebeurd?
We stonden hier te kijken naar de tornado die we eerst zagen. Daarna zijn we noord gestuurd omdat die rotatiekern noord van ons langs zou gaan. Daar hebben we toen een tornado-pod gedeployed, gekeken of die tornado voorbij zou komen. Toen hebben we hem snel weer in de auto gezet. En hebben we met onze pod data kunnen verzamelen? Deze data gaat worden geanalyseerd door het centrum van extreem weer. Hopelijk kunnen we ze daarmee op weg helpen in hun onderzoek naar het ontstaan van tornado's.
Veel tijd om te praten is er niet. De radarwagens zien weer veel rotatie in de wolken. Dacht ik dat we eindelijk veilig waren, is er weer een kans dat er een tornado ontstaat. Ja, hier voor ons! Mooi met die bliksem.
Je gelooft het gewoon niet, we zijn zo dichtbij maar daar vindt het geweld plaats, daar kolkt alles. Je ziet, aan de bovenkant is hij dikker en aan de onderkant wordt hij steeds smaller. Zie je hoe de lucht beweegt aan de zijkant?
Het is echt een gevecht tussen koud en warm. Warm schiet omhoog en koud circuleert eromheen. Dat we zo dichtbij zouden komen, had ik niet durven dromen.
Het is inmiddels half 9 's avonds, de dag is eigenlijk over, de tornado's zijn in kracht afgenomen en zijn er eigenlijk niet meer. Het bliksemt nog wel prachtig.
Volgens mij kunnen we terugkijken op een prachtige dag. We hebben drie tornado's gezien, dat maak je niet vaak mee.
Terwijl wij 20 mijl verderop, ongeveer 40 kilometer, aan het chasen waren, heeft zich hier een ramp voltrokken. Precies hierboven is een tornado ontstaan met een basis van meer dan twee kilometer, die heeft dit hele stadje verwoest. Was het chasen net nog leuk, nu zie je de keerzijde. Eén grote ramp hier. Het erge is dat die mensen weten dat ze in tornado alley leven. Er is hier altijd kans op een tornado en er zijn zelfs sirenes. Die gingen hier ongeveer 8 minuten voordat de tornado aankwam af, dat was voor veel mensen niet genoeg om te vluchten. Bovendien zijn sommige mensen hun huis in gevlucht, maar was dat ook niet voldoende. De kracht van zo'n tornado met windsnelheden van meer dan 300 kilometer per uur is zo enorm, zo heftig, daar kun je je soms gewoon niet tegen beschermen.