Dit is 'm dan, die tunnelboormachine. Een enorm ding! Hij is 11 meter in doorsnee en wel 80 meter lang! Die wordt hier niet naartoe gereden, maar die wordt hier buiten in de bouwput in elkaar gezet. Zo'n tunnelboor is eigenlijk een rijdende fabriek. Aan de voorkant zit het graafwiel en dat is het gedeelte wat de grond wegschraapt en dan verdwijnt die hele machine onder de grond, om die tunnel te graven. Is toch ongelofelijk?
Stel je voor, dit is de tunnelboor. Kijk, aan de voorkant van die tunnelboor zit een graafwiel. Verderop op die tunnelboor, daar zit een robot. En die plaatst meteen alle betonnen grote tunneldelen. Aan de voorkant wordt er druk gegraven terwijl er aan de achterkant stukje bij beetje de tunnel uitgepoept wordt.
Zo! Het was effe een stukje lopen. Die machine heeft al 525 meter geboord. Maar ja, daar is-ie!
Hier worden de tunnelringen geplaatst. Elke ring bestaat uit acht delen. Die robotarm zuigt zichzelf vast met zuignappen aan zo'n tunneldeel en zet 'm dan op de juiste plek. Deze boormachine verplaatst zich niet met wielen, maar met deze buizen. Dat zijn hydraulische vijzels. Die zetten zich af tegen het gebouwde gedeelte van de tunnel en zo kan de machine zich langzaam naar voren bewegen. En als de buizen helemaal zijn uitgeschoven, dan plaatsen ze opnieuw zo'n betonnen tunnelring. Dus deze machine graaft en bouwt tegelijk.
En uiteindelijk draait het allemaal hierom: het graafwiel. Achter mij is het graafwiel hard aan het werk om al het zand weg te graven. Het is een bizar idee, want een paar uur geleden, was hier waar ik nu sta alleen nog maar zand en nu sta ik gewoon al in 'n tunnel.
En hier komt de tunnel dan na bijna 2 kilometer eindelijk weer boven de grond, vlak bij het centrum van Den Haag. Hiernaast komt over een tijdje de tweede tunnelbuis naar boven.