Waar ik het zeker ook over moet hebben zijn de geesten en krachten in Afrika. En dat verhaal zou ik graag laten beginnen bij deze man: de jager, want daar valt veel over te vertellen. Vooral omdat jagers veel meer doen dan jagen alleen. Jagers zijn hele belangrijke personen in het dorp en eigenlijk in heel Afrika, en zeker niet alleen omdat ze met geschoten wild naar huis komen en voor het eten van het hele dorp zorgen, nee, eigenlijk vooral omdat ze met krachten kunnen omgaan. Tja, en dan heb ik het natuurlijk niet over natuurkundige krachten, nee, ik heb het over geesten. Kijk: hier voorspelt hij de toekomst met kauri schelpen. Ja, geesten en krachten zijn heel belangrijk om iets van Afrika te begrijpen. Krachtige geesten, geestige en niet zo geestige krachten. De Afrikaanse wereld zit er vol mee.
Maar laat me eerst iets vertellen over het huis van de jager. Dat is gemakkelijk te herkennen aan de schedels van de dieren die hij heeft geschoten. Hij hangt deze namelijk aan zijn muur. Ja, en niet alleen om op te scheppen hè, nee, hij doet dat om zichzelf te beschermen tegen de wrekende krachten van de dieren die zijn gedood.
In Afrika zijn geesten en krachten de normaalste zaak van de wereld. Eigenlijk is het nog mooier. En nu goed luisteren hè, zonder die geesten en krachten zou er in Afrika niets gebeuren. Dat is apart hè? Stel je je eens voor: alles is er te danken aan de geesten. Soms niet te danken natuurlijk, maar eerder te wijten. Je wordt ziek of je bent gezond. Je slaagt voor je examen of je komt met slechte cijfers naar huis. Je verdient veel geld of je bent arm. Allemaal jouw schuld, het lot, per ongeluk? Zo is het leven? Nee, nee, nee, nee; nee, allemaal geesten. Daarom heb je dus om echt iets te bereiken hulp nodig.
Ja, hulp, van mensen die met krachten kunnen omgaan. En die zijn er gelukkig genoeg in Afrika, zoals de jagers. En niet alleen zij, nee, je hebt ook de Medicijnmannen. Zij zijn dé specialisten in krachten en geesten. Ze kunnen zelfs, de één wat meer dan de ander, die krachten sturen, aansturen, wegsturen, in goede of in kwade richting. Een Medicijnman maakt krachtvoorwerpen en dat kan echt van alles en nog wat zijn. Zoals deze leren zakjes op zijn jas. In deze voorwerpen schuilen krachten, een goede of een kwade kracht, dat maakt niet uit. Medicijnmannen kunnen allerlei dingen regelen. Je kunt hem daarom ook wel met een dokter vergelijken. Niet dat hij alleen met ziekte of gezondheid bezig is, maar hij wordt wel bezocht als dokter. Mensen zoeken hem van heinde en verre op om dingen voor elkaar te krijgen. Hier is het heilige der heiligen van de Medicijnman. Hier trekt hij zich terug om te spreken met de geesten en krachten. Hij offert aan hen, onderhandelt met hen en gebruikt de krachten vervolgens voor goede en kwade zaken. “Ik ben zwanger en ik wil dat het een jongen wordt”, of: “mijn ouders hebben ruzie en ik wil dat dat stopt”, of: “ik ben die buurman van mij zo zat als zure couscous”. Voor de Medicijnman doet het er niet toe, hij kan alles regelen en wel omdat hij de krachten goed kent en ze zelfs soms de baas is. Daardoor kan hij krachten in voorwerpen stoppen. Hij kan een talisman maken. En als de talisman klaar is, dan geeft hij die mee, en je probleem is opgelost.
Nou, misschien klinkt dit allemaal erg hocus-pocus, maar zo is dat nou ook weer niet hoor, want geesten en krachten zijn heel normaal in Afrika. En een Afrikaan wil leven volgens de krachten. Hij wil er zoveel mogelijk uit halen en er zo weinig mogelijk tegenin gaan.